Slovakya Vizesi Hakkında

Slovakya Konsolosluğu, Slovakya Vizesi

Slovakya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında yapılan vize uyum anlaşmaları neticesinde iki ülke arası vize uygulamaları bulunmaktadır. Slovakya seyahati gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Slovakya vizesi almaları zorunludur. Kısa süreli Slovakya vizesini akraba ve arkadaş ziyareti, turist amaçlı, iş için, bir konferansa, fuara katılmak için veya ülkeden transit geçiş gerektiren durumlarda talep edilmektedir. Kısa süreli Slovakya vizesinin sınırlı bir süre için veya altı aylık dönemde en fazla 90 gün için geçerliliği bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Türkiye'den Slovakya Schengen Vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Slovakya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovakya vize başvurusu Slovakya Konsolosluğuna sınırlı kontenjan dahilinde doğrudan veya kontenjan sınırlılığı olmaksızın bu amaçla belirlenmiş bir hizmet sunucu firmaya yapılabilmektedir.

Slovakya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu ülkeye olan yolcukları öncesi Slovakya vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye vatandaşları Slovakya vizesi olmadan bu ülkeye giriş yapabilmeleri ise mümkün değildir. Slovakya devletinin Türkiye’de resmi temsilciliği olan Slovakya Büyükelçiliği Ankara ve Slovakya Konsolosluğu İstanbul Slovakya devletinin Türkiye’de bulunan temsilcileridir.  Türkiye Cumhuriyeti hususi (yeşil) , diplomatik (kırmızı/siyah) ve hizmet (gri)  pasaport sahibi kişiler ise yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Slovakya vize işlemlerinden muaftır. Slovakya vize başvurunuzu inceleyerek, başvurunuza ilikşkin karar verme yetkisi yalnızca Slovakya Bbüyükelçiliği ve Slovakya Konsolosluğuna aittir. 

Slovakya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Seyahat Edilebilir?

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre.
 

Slovakya Vizesi Hakkında

Slovakya Vize Ücreti 2021

Slovakya vizesi, konsolosluk harcı 60 EUR’dur. 6-12 yaş grubundaki çocuklar 35 EUR vize ücreti öderler. Rusya Federasyonu, Ukrayna, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (FYROM), Sırbistan, Karadağ, Bosna - Hersek, Arnavutluk, Moldova Cumhuriyeti ile Gürcistan uyruklular 35 EUR öder. Eğer başvuru hizmet sunucu firma ile gerçekleşitirlmişse, firma servis bedeli konsolosluk harcına eklenir. Slovakya vize ücreti, vize başvurusunun incelenmesi için ödenmekte, dolayısıyla vize verilmemesi durumunda iade edilmemektedir. Slovakya vizesi, konsolosluk harç ücretinden muaf olanlar aşağıdaki gibidir:
a- Altı yaşını aşmamış çocuklar; 
b- Slovakya’ya araştırma veya eğitim amaçlı seyahat eden ilköğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve beraberindeki öğretmenleri;
c- Bilimsel araştırma yapmak üzere ülkeye seyahat eden üçüncü ülke vatandaşları
d- Kar amacı gütmeyen örgütler tarafından düzenlenen seminer, konferans, sportif,
kültürel veya eğitim organizasyonları katılımcıları ve  yine kar amacı gütmeyen kuruluşların 25 yaş ve
altındaki temsilcileri;
e- Birlikte seyahat eden ya da seyahat kapsamında bir araya gelecek AB, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre vatandaşlarının birinci dereceden akrabaları.
Slovakya vize ücreti yapılacak olan seyahat türünüze ve Slovakya’da ne kadar süre kalınacağına göre değişecektir. Slovakya’da uzun süreli kalınacak olması halinde bu durum Slovakya vize ücretlerini belirginleştirir. Slovakya vize ücretleri, Slovakya Büyükelçiliği Ankara  ve Slovakya Başkonsolosluğu çalışma alanı içerisindedir.

Slovakya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Slovakya vizesi için gerekli evraklar seyahat amacına göre düzenlenmelidir.  Seyahat amacınıza göre düzenlenmiş evrak listesine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Slovakya vizesi için gerekli evraklar bu web sitesinin vize kategorileri bölümlerinde mevcuttur. Ayrıca Slovakya Konsolosluğu, Slovakya vizesi başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunma hakkı her zaman vardır.

Slovakya Vizesi Muafiyeti

Slovakya, 1 Ocak 2008 tarihi itibariyle Schengen gurubu ülkesidir. Türkiye vatandaşları muhtemel Slovakya seyahati öncesi Slovakya vizesi almaları zorunlu olurken, Schengen gurubu, Amerika, Kanada, İsviçre veya Birleşik Krallık ikame izni bulunan Türkiye vatandaşlarının ise Slovakya vizesi işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Yeşil Pasaport Sahipleri Slovakya Vizesinden Muaf mı?

Slovakya vizesi başvurularında bulunacak olan Yeşil (Hususi) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Slovakya vizesinden 90 güne kadar yapacakları seyahatlerinde muaftırlar. Aynı şekilde Gri (Hizmet) ve Kırmızı (Diplomatik) pasaportu bulunan Türkiye vatandaşları da Slovakya vize işlemlerinden muaftır.


Slovakya Konsolosluğu, Slovakya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
 

 • Slovakya vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarınızın geçerlilik süresi Slovakya seyahati sonrası en az 3 ay olmalıdır.
   
 • Slovakya vize uyum koşullarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Vize uyum koşullarının yerine getirilmemesi halinde Slovakya vizesi alma imkânınız bulunmaz.
   
 • Slovakya vize işlemleri maksimum 10 iş günü sürmektedir. Slovakya seyahati gündemi bulunan Türkiye vatandaşları bu ülkeye olan seyahatleri öncesi en az 15 gün önce Slovakya seyahatlerinin aksamaması için başvuru işlemlerine başlamalıdırlar.
   
 • Slovakya bir Schengen gurubu ülkesidir. Herhangi bir Schengen vizesi ile Slovakya'ya girilmesi mümkündür. Slovakya Schengen vizesinin alınması halinde Slovakya ulusal vizesi alımına ise gerek yoktur.
   
 • Schengen ülkeleri vize işlemleri için seyahat sağlık sigortası zorunlu bir evrak olurken, seyahat sağlık sigortası kişinin Slovakya seyahat tarih aralığı ile uyumlu olmalıdır.

Slovakya Vizesi Hakkında

Duyurular

Consultation for Slovakia

Consultation for Slovakia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Slovakia; Türkiye’ de bulunan Slovakya Konsoloslukları, Büyükel...
2020-11-01 09:17:30

Slovakya Konsolosluğunun kapalı olduğu günler

Slovakya konsoloslukları veya Slovakya Türkiye temsilcilikleri aşağıda bulunan tarihlerde kapalıdır. Slovakya Konsoloslukları yine Türkiye de...
2020-11-01 09:09:06

Slovakya devletinin İzmir atağı

Slovakya devletinin İzmir atağı Slovakya'dan Türkiye'ye yılda 130 bin kişinin turist olarak geldiğini belirten Ticaret Ataşesi Luiza Richte...
2020-11-01 09:05:32

Slovakya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

Slovakya Başkonsolosluğu ve Slovakya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ...
2020-11-01 08:54:47
Tüm Duyurular
Slovakya Vizesi