Slovakya Turistik Vizesi

Slovakya Konsolosluğu, Slovakya Turist Vizesi

Slovakya'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan vize rejimi hakkında

Slovakya, 21 Aralık 2007 tarihinde Schengen sahasına dahil olmuştur ve 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana Schengen vize rejimini ita etmektedir. Turist vize başvuruları sonucu temin edilecek vize Slovakya Schengen vizesi olacaktır.  Schengen vize rejimine göre, yabancılara verilen kısa süreli vizenin toplam süresinin bir yarıyılda 90 günü geçmemesi öngörülmektedir. Bu çerçevede, Slovak Konsoloslukları Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımıza, bir yarıyılda en fazla 90 gün geçerli vize düzenleyebilmektedir.

Avrupa Parlamentosu ve 810/2009 (Visa Kodu) Konseyine göre, 12 Eylül 2014 tarihinden itibaren Slovak Cumhuriyeti'nin Türkiye temsilcileri, başvuru sahibinin 10 parmak izi ile biyometrik verilerin toplanması şartı bulunmaktadır. 12 yaşın altındaki çocuklar hariç, parmak izlerinin toplanması tüm başvuru sahipleri için zorunludur. 

Slovakya seyahatiniz kısa bir süreye tekabül ediyorsa  ülkeye kısa süreli tatil, kültürel gezi, müzik festivali gibi uluslararası turistik bir organizasyona katılım amacıyla seyahat edecekseniz Slovakya turist vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Slovakya turist vizesi başvuruları, Slovakya Konsolosluğu’nun belirlediği önceliklere göre evrakların eksiksiz ve doğru şekilde toparlanıp organize edilmesiyle başlayan bir süreçtir. Slovakya turistik vize için gerekli evraklar, Sslovakya Cumhuriyeti Konsolosluklarının belirlediği yönergelere uygun olarak hazırlanmalı, Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalı ve vize başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır. Slovakya vize başvuru formunuz olmadan yapacağınız  başvurular işleme alınmamaktadır. İdeal bir şekilde düzenlenmiş başvuru evrakları ile Slovakya Konsolosluğu veya Slovakya Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize hizmet merkezleri başvuruları kabul etmektedir.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir. Türkiye’de Slovakya Cumhuriyeti'nin Slovakya Büyükelçiliği veya Slovakya Başkonsolosluğu olmak üzere iki diplomatik makamı bulunmaktadır.  Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili kişiler Slovakya’ya yapacakları üç ay süreli seyahatlerde veya Slovakya’da görev yapmak üzere resmen atanmış olmaları durumunda vize muafiyetinden faydalanmaktadırlar. 

Slovakya Turistik Vizesi

Slovakya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • İmzalı, kaşeli orijinal banka hesap dökümü
  • Pasaport. Slovakya turistik vize başvurularında son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat bitim tarihinden 1 yıl daha geçerliliği olan pasaportlarınız tercih edilmelidir. 10 yıldan daha eski olan pasaportlarla gerçekleştirilen vize başvuru işlemleriniz ise Slovakya Konsolosluğu kabul etmeyecektir.
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • Biyometrik ölçülerde 2 adet fotoğraf
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içeren)
  • Başvuru sahibi tarafından şahsen hazırlanacak ıslak imzalı vize talep dilekçesi
  • Slovakya’da geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigorta poliçesi
  • Konaklama ve uçuş rezervasyonları

Slovakya Konsolosluğu, Slovakya Turistik Vize Başvuru Formu

Slovakya Konsolosluğu, vize başvuru işlemlerinde bulunan başvuru sahipleri hakkında kapsamlı bilgi edinmek istemektedir. Slovakya vize başvuru formu eksiksiz, gerçeğe uygun ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizi destekleyecek şekilde doldurulması gerekirken, vize başvuru formu Slovakya vizesi talebinizde bulunduğunuzun resmi göstergesidir. Aynı zamanda başvuru formu,  vize başvurunuz tanınması, işleme konulmasına dair içeriği de kapsamaktadır.


Slovakya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Slovakya vizesi sonuçlanma süresi ortalama olarak 7 iş günüdür. Alacağınız vize süresinin uzunluğu sadece konsolosluk takdirindedir. Konsoloslukların karar vermesinde daha önce almış olduğunuz vizelerin kullanılıp kullanılmadığı, kullanıldı ise doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığı büyük önem taşımaktadır.

Slovakya Erasmus Vizesi 

Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamıyla tercih edilen ülkelerden biri Slovakya’dır. Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Slovakya’da öğrenim görecekler, vize hizmet merkezleri aracılığıyla veya direkt olarak  Slovakya Büyükelçiliği Ankara, Slovakya Başkonsolosluğu İstanbul’abaşvuruda bulunabilirler. Slavakya erasmus vizesiyle Slovakya’ya girişlere müteakiben 3 (üç) gün içerisinde ikamet izinlerini almak için bağlı bulundukları bölgenin Yabancılar Şubesi’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.  Erasmus vizesi için öğrenciler, ikamet edeceği yere ilişkin yazı  (üniversite yurdundan alınacak yazıyı, onaylı kira sözleşmesi vb.) ibraz etmelidirler. Erasmus vize başvurularında  Slovakya'dan ve Türkiye'den alınacak adli sicil belgeleri ile Türkçe adli sicil belgesinin onaylı Slovakça çevirisi ibraz edilmelidir.  Gerek Türkiye’den gerek Slovakya’dan adli sicil kayıt belgelerinin ayrı ayrı temin edilmesi ve sicil kayıtlarının apostil tasdikli olarak temin edilmesi gerekmektedir. Belgelerdeki apostil tasdikinin standartlara göre düzenlendiğine ve doğum tarihinin gün/ay/yıl itibariyle yazıldığına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde belgeler Slovak makamlarınca kabul edilmemektedir. Adli sicil kaydının üç ay süreyle geçerliliği bulunmaktadır.  Slovakya'daki kalış süresini kapsayan sağlık sigortası ibraz edilmelidir. Öğrencinin Türkiye’den alacağı sağlık sigortası resmi onaylı tercüme ettirilmelidir sigortada poliçesinde geçerlilik kapsamı olarak Slovakya ibaresi yer almalıdır.  Kamu sağlığını tehlikeye atacak bir hastalığı olmadığını belirtir sağlık raporu, Slovakya’dan alınmalıdır. Ücreti 50-150 Euro arasında değişmektedir. Öğrenci bu belgeyi, ikamet iznini almasını müteakip 30 gün içerisinde bağlı bulunduğu bölgenin Yabancılar Şubesi'ne teslim etmelidir. Aksi takdirde ikamet izninin iptali sözkonusu olabilmektedir.

Slovakya Turistik Vizesi

Duyurular

Consultation for Slovakia

Consultation for Slovakia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Slovakia; Türkiye’ de bulunan Slovakya Konsoloslukları, Büyükel...
2020-11-01 09:17:30

Slovakya Konsolosluğunun kapalı olduğu günler

Slovakya konsoloslukları veya Slovakya Türkiye temsilcilikleri aşağıda bulunan tarihlerde kapalıdır. Slovakya Konsoloslukları yine Türkiye de...
2020-11-01 09:09:06

Slovakya devletinin İzmir atağı

Slovakya devletinin İzmir atağı Slovakya'dan Türkiye'ye yılda 130 bin kişinin turist olarak geldiğini belirten Ticaret Ataşesi Luiza Richte...
2020-11-01 09:05:32

Slovakya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

Slovakya Başkonsolosluğu ve Slovakya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ...
2020-11-01 08:54:47
Tüm Duyurular
Slovakya Turistik Vize