Slovakya Hakkında Bilgi

 

Slovakya Hakkında
Slovakya şimdilerde dağılmış olan eski Çekoslovakya ülkelerinden biridir. Orta Avrupa’da yer alan ülkenin toprakları büyük oranda dağlarla kaplıdır. Karpat dağları ise Slovakya yüzey şekillerine biçim verir. Ülkenin en yüksek noktası Tatra dağında bulunan Gerlachovka doruğudur. Akarsu konusunda şanslı bir pozisyonda olan Slovakya’nın başlıca akarsuları ise Vah, Hron, Hornad, Bodrog, Pograd, Tuna ve Morala’dır. Ülkenin güney batı ve güney doğu kesimlerinde Michalovca ve Tuna ovaları bulunur. Denize kıyısı olmayan bir ülke olan Slovakya karasal iklimin yoğunluğu altındadır. Sert ve soğuk geçen kış ayları ovalara yaklaştıkça nispeten yumuşar.
Slovakya yer altı kaynakları konusunda zengin bir ülkedir. Ülke toprakları dağların yoğunluğu altında bulunurken ülkeye ait yer altı rezervlerini bu dağlar barındırır. Slovakya yer altı zenginliklerini demir cevheri, bakır, magnezit, kurşun ve çinko oluşturur. Yine Slovakya ovaların da sınırlı miktarda gaz ve petrol çıkartılır. Slovakya sanayisinin ihtiyacı olan enerji ise Vah, Orava, Hamad, Slana ırmaklarına kurulmuş olan hidroelektrik santralleri tarafından karşılanır. Slovakya Avrupa kıtasının otomobil üretim yeridir. Küresel ölçekte saygınlık kazanmış çok sayıda otomobil firmasının fabrikaları bu ülkede bulunur. Wolswagen, Renault, Kia ve Pevgeot bu markalardan bazılarıdır. Ağır sanayi kuruluşları ise Bratislava ve Kosice kentlerine toplanmıştır. Kimya ve makine endüstrisi bu şehirlerde üretimlerini gerçekleştirir. Ayrıca Slovakya, topraklarından geçen petrol boru hatları ülke ekonomisine katkı sağlar. Slovakya ekonomisinin bir diğer önemli ayağını ise tarım ve hayvancılık oluşturur. Ülkede bulunan dağların fazlalığı tarıma uygun koşular sunmazken, toprakların sadece küçük bir kısmı ekilebilir özellik taşımaktadır. Buna rağmen akarsuların çokluğu ve ülkede bulunan ovalar ihtiyaca karşılık verebilecek kadar üretim olanağı sunar. Buğday, arpa, mısır, yulaf ve patates Slovakya tarım ürünlerini oluşturur. Ülkeyi çevreleyen dağlar sık ormanları barındırmasıyla ormancılık Slovakya halkı için bir gelir kaynağı oluşturmuştur. Ormanlardan elde edilen kereste ve kağıt üretiminin Slovakya ekonomisine hatırı sayılır katkısı vardır. Ayrıca kış turizmi ülkenin ekonomisini besleyen bir diğer unsurdur. Slovakya kış turizmi ile her yıl Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen turistleri ağırlar. Kayak sporları için önemli bir adrestir Slovakya. Yine kaplıca ve ılıcalar, ortaçağ şatoları, kaleler, ahşap ve gotik kiliseler ilgi çekicidir. Slovakya’da bulunan çivi çakılmadan yapılmış ağaç köy evleri ise Unesco koruma mirası içerisinde yer alır.
Slovakya gerek kış turizmi, gerek dünyaca ünlü kaplıcaları ve ılıcaları ile gerekse Avrupa birliğinde en çok gelişme gösteren ülke olması sebebiyle bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Küçük ve butik bir ülkedir Slovakya. Eski bir şehir olan Bratislava ise birikimli bir kültür taşıyıcısıdır. Birçok gerekçe ile Slovakya ziyaret edilesi bir yerdir. Uzun veya kısa vadeli planlarınız arasında Slovakya seyahati olabilir. Slovakya seyahatiniz için bir takım formaliteleri yerine getirmeniz gerekecektir. Slovakya seyahatinizin önündeki yasal engel ise Slovakya vizesi edinmek olacaktır.  Slovakya bir Avrupa birliği ve Schengen ülkesidir. Slovakya seyahati olan Türkiye vatandaşları yolculuk öncesi Slovakya vizesi almaları zorunludur. Slovakya vize başvuru işlemlerine başlamadan önce konu hakkında bilgi edinmek yararlı olabilir. Slovakya vize işlemleri sırasında olası bir zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız, Slovakya vize işlemleri için gerekli olan özen elden bırakılmamalıdır. Şöyle ki, Slovakya Konsolosluğu yahut Slovakya Büyükelçiliği, Slovakya vize talebinde bulunan kişiler hakkında kapsamlı bilgi almak istemektedir. Slovakya Konsolosluğunun bu önceliğini dikkate alarak Slovakya vize başvuru formunda verilecek olan bilgiler eksiksiz ve Slovakya vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgileri destekler nitelikte olmalıdır. Slovakya vize başvuru formu ve Slovakya vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgilerin birbirleriyle uyumsuzluk göstermesi Slovakya Konsolosluğunun dikkate alacağı bir konudur. Slovakya Konsolosluğu bilgileriniz arasında bulunan uyumsuzluğu göz ardı etmeyecektir. Slovakya konsolosluğu, Slovakya vize işlemleri sırasında böyle bir durumu olumsuz gelişme olarak yorumlayabilirken, Slovakya vize işlemleriniz başarısızlıkla bitebilir. Slovakya vize işlemleri sırasında zaman kaybınızı asgari bir düzeye çekmek istiyorsanız, Slovakya vize başvuru formunda ve Slovakya vize başvuru evraklarında gerekli olan hassasiyetin gösterilmesi gerekecektir. Slovakya vize işlemleri sırasında gerekli olan hassasiyetin gösterilmesi, Slovakya vizenizin başarılı bir şekilde alınmasını sağlayacaktır. Yaygın bir soru olan ‘’Slovakya vizesi Schengen mi’’  gündeminiz olabilir. Slovakya, schengen gurubu ülkesidir ve Slovakya vizesi Schengen kapsamındadır. Slovakya vizesi, Slovakya seyahatinizin ilk adımı olacaktır.
 

Slovakya Hakkında 

Slovakya şimdilerde dağılmış olan eski Çekoslovakya ülkelerinden biridir. Orta Avrupa’da yer alan ülkenin toprakları büyük oranda dağlarla kaplıdır. Karpat dağları ise Slovakya yüzey şekillerine biçim verir. Ülkenin en yüksek noktası Tatra dağında bulunan Gerlachovka doruğudur. Akarsu konusunda şanslı bir pozisyonda olan Slovakya’nın başlıca akarsuları ise Vah, Hron, Hornad, Bodrog, Pograd, Tuna ve Morala’dır. Ülkenin güney batı ve güney doğu kesimlerinde Michalovca ve Tuna ovaları bulunur. Denize kıyısı olmayan bir ülke olan Slovakya karasal iklimin yoğunluğu altındadır. Sert ve soğuk geçen kış ayları ovalara yaklaştıkça nispeten yumuşar.

Slovakya yer altı kaynakları konusunda zengin bir ülkedir. Ülke toprakları dağların yoğunluğu altında bulunurken ülkeye ait yer altı rezervlerini bu dağlar barındırır. Slovakya yer altı zenginliklerini demir cevheri, bakır, magnezit, kurşun ve çinko oluşturur. Yine Slovakya ovaların da sınırlı miktarda gaz ve petrol çıkartılır. Slovakya sanayisinin ihtiyacı olan enerji ise Vah, Orava, Hamad, Slana ırmaklarına kurulmuş olan hidroelektrik santralleri tarafından karşılanır. Slovakya Avrupa kıtasının otomobil üretim yeridir. Küresel ölçekte saygınlık kazanmış çok sayıda otomobil firmasının fabrikaları bu ülkede bulunur. Wolswagen, Renault, Kia ve Pevgeot bu markalardan bazılarıdır. Ağır sanayi kuruluşları ise Bratislava ve Kosice kentlerine toplanmıştır. Kimya ve makine endüstrisi bu şehirlerde üretimlerini gerçekleştirir. Ayrıca Slovakya, topraklarından geçen petrol boru hatları ülke ekonomisine katkı sağlar. Slovakya ekonomisinin bir diğer önemli ayağını ise tarım ve hayvancılık oluşturur. Ülkede bulunan dağların fazlalığı tarıma uygun koşular sunmazken, toprakların sadece küçük bir kısmı ekilebilir özellik taşımaktadır. Buna rağmen akarsuların çokluğu ve ülkede bulunan ovalar ihtiyaca karşılık verebilecek kadar üretim olanağı sunar. Buğday, arpa, mısır, yulaf ve patates Slovakya tarım ürünlerini oluşturur. Ülkeyi çevreleyen dağlar sık ormanları barındırmasıyla ormancılık Slovakya halkı için bir gelir kaynağı oluşturmuştur. Ormanlardan elde edilen kereste ve kağıt üretiminin Slovakya ekonomisine hatırı sayılır katkısı vardır. Ayrıca kış turizmi ülkenin ekonomisini besleyen bir diğer unsurdur. Slovakya kış turizmi ile her yıl Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen turistleri ağırlar. Kayak sporları için önemli bir adrestir Slovakya. Yine kaplıca ve ılıcalar, ortaçağ şatoları, kaleler, ahşap ve gotik kiliseler ilgi çekicidir. Slovakya’da bulunan çivi çakılmadan yapılmış ağaç köy evleri ise Unesco koruma mirası içerisinde yer alır.  Slovakya gerek kış turizmi, gerek dünyaca ünlü kaplıcaları ve ılıcaları ile gerekse Avrupa birliğinde en çok gelişme gösteren ülke olması sebebiyle bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Küçük ve butik bir ülkedir Slovakya. Eski bir şehir olan Bratislava ise birikimli bir kültür taşıyıcısıdır.

Birçok gerekçe ile Slovakya ziyaret edilesi bir yerdir. Uzun veya kısa vadeli planlarınız arasında Slovakya seyahati olabilir. Slovakya seyahatiniz için bir takım formaliteleri yerine getirmeniz gerekecektir. Slovakya seyahatinizin önündeki yasal engel ise Slovakya vizesi edinmek olacaktır.  Slovakya bir Avrupa Birliği ve Schengen ülkesidir. Slovakya seyahati olan Türkiye vatandaşları yolculuk öncesi Slovakya vizesi almaları zorunludur. Slovakya vize başvuru işlemlerine başlamadan önce konu hakkında bilgi edinmek yararlı olabilir. Slovakya vize işlemleri sırasında olası bir zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız, Slovakya vize işlemleri için gerekli olan özen elden bırakılmamalıdır. Şöyle ki, Slovakya Konsolosluğu yahut Slovakya Büyükelçiliği, Slovakya vize talebinde bulunan kişiler hakkında kapsamlı bilgi almak istemektedir. Slovakya Konsolosluğunun bu önceliğini dikkate alarak Slovakya vize başvuru formunda verilecek olan bilgiler eksiksiz ve Slovakya vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgileri destekler nitelikte olmalıdır. Slovakya vize başvuru formu ve Slovakya vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgilerin birbirleriyle uyumsuzluk göstermesi Slovakya Konsolosluğunun dikkate alacağı bir konudur. Slovakya Konsolosluğu bilgileriniz arasında bulunan uyumsuzluğu göz ardı etmeyecektir. Slovakya konsolosluğu, Slovakya vize işlemleri sırasında böyle bir durumu olumsuz gelişme olarak yorumlayabilirken, Slovakya vize işlemleriniz başarısızlıkla bitebilir. Slovakya vize işlemleri sırasında zaman kaybınızı asgari bir düzeye çekmek istiyorsanız, Slovakya vize başvuru formunda ve Slovakya vize başvuru evraklarında gerekli olan hassasiyetin gösterilmesi gerekecektir. Slovakya vize işlemleri sırasında gerekli olan hassasiyetin gösterilmesi, Slovakya vizenizin başarılı bir şekilde alınmasını sağlayacaktır. Yaygın bir soru olan ‘’Slovakya vizesi Schengen mi’’  gündeminiz olabilir. Slovakya, Schengen gurubu ülkesidir ve Slovakya vizesi Schengen kapsamındadır. Slovakya vizesi, Slovakya seyahatinizin ilk adımı olacaktır.  

 Slovakya Konsolosluğu resmi web sitesi:emb.ankara@mzv.sk

Duyurular

Consultation for Slovakia

Consultation for Slovakia, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Slovakia; Türkiye’ de bulunan Slovakya Konsoloslukları, Büyükel...
2020-11-01 09:17:30

Slovakya Konsolosluğunun kapalı olduğu günler

Slovakya konsoloslukları veya Slovakya Türkiye temsilcilikleri aşağıda bulunan tarihlerde kapalıdır. Slovakya Konsoloslukları yine Türkiye de...
2020-11-01 09:09:06

Slovakya devletinin İzmir atağı

Slovakya devletinin İzmir atağı Slovakya'dan Türkiye'ye yılda 130 bin kişinin turist olarak geldiğini belirten Ticaret Ataşesi Luiza Richte...
2020-11-01 09:05:32

Slovakya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

Slovakya Başkonsolosluğu ve Slovakya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ...
2020-11-01 08:54:47
Tüm Duyurular
Hakkında